2012

Den vojenské historie Modřice 2012 – ROSTOV 1942

 

I letošní rok se vojensko-historický klub Erika – Brno rozhodl pokračovat v pořádání úspěšných historických ukázek s tématikou bojů na východní frontě z druhé světové války. Letošní již třetí ročník Dne vojenské historie v Modřicích bude zaměřen na boje u města Rostov na Donu z roku 1942.

            Stejně jako předchozí roky i v tomto ročníku bude ke zhlednutí více armád než jen německé a ruská. Své dovednosti a uniformy předvedou příslušníci Rumunské královské armády a vojáci Slovenského štátu. Změnou oproti minulým ročníkům bude zvýšený důraz na silnou pyrotechnickou složku ukázky. Divák bude mít možnost pocítit sílu dělostřeleckých a leteckých útoků. Samozřejmostí budou i dobové tábory všech zúčastněných armád. Kdy především na straně německé armády bude k vidění jedno z největších zcela autentických dobových ležení. Opevněná linie, o kterou bude sveden těžký boj, bude posílena betonovými pevnůstkami, a tak se divák může těšit na jejich plamenometné dobývání.

            Jak už je na námi pořádaných ukázkách zvykem, bude po přestávce předvedena ještě druhá bojová scéna. Německý zajatecký tábor plný zajatých ruských vojáku bude napaden a ruští vojáci se pokusí osvobodit své druhy ve zbrani.

O přestávce mezi ukázkami bude možnost si prohlédnout dobové uniformy, zbraně a techniku, prohlídka bude doprovázena odborným výkladem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

pátek 25. 5. 2012

10:00 - 13:00
Tematický program pro základní školy
„Druhá světová válka“.
(Ukázky uniforem a zbraní a dobové techniky spolu s odborným výkladem odborníků na vojenskou historii.)

sobota 26. 5. 2012

14:00 – 15:00
Bojová ukázka „Rostov 1942“
(Hlavní bojová ukázka s tématikou těžkých bojů o město Rostov na Donu roku 1942.)
15:00 - 15:30
Ukázky uniforem a zbraní jednotlivých bojujících armád
15:30 - 16:15
Bojová ukázka „Přepad 1942“
(Druhá bojová ukázka představující útok diverzní Sovětské skupiny na německý zajatecký tábor v roce 1942.
17:00 – 23:00
Večerní zábava. Organizuje Dobrovolný hasičský sbor Modřice

Stavba repliky tankové věže BT-5 a jeho stručná historie

06.05.2012 20:11

 

V Brně došlo k zahájení výstavby repliky tankové věže tanku známého pod označením BT-5. Tato replika vzniká v rámci celoklubových příprav na letošní akci v Modřicích nesoucí název „Rostov 1942“, kde budou probíhat bojové ukázky spojené s tématikou východní fronty. Daná tanková věž bude aktivně zapojena do těchto ukázek.

Zkratka BT vychází z ruštiny a označuje tank za rychle jedoucí. Jednalo se o celou řadu tanků, které byly lehké a rychlé. Využívala je Rudá armáda ve 30. a 40. letech 20. století. Vzorem pro tento typ tanku byl především americký kolo-pásový tank známý názvem Christie M1931, jenž vyvinul vynálezce Walter Christie. Velkou výhodou tohoto tanku byl zejména podvozek, který se skládal z nezávislých zavěšených ocelových kol velkého průměru. Díky tomu bylo možné sejmout pásy, přičemž tank mohl na silnici pokračovat ve své cestě na kolech a to slušnou rychlostí.

Výrobu ruského prototypu, inspirovaného svým americkým protějškem, zahájila konstrukční kancelář v Charkově pod vedením S. A. Ginzburga a N. M. Toskina. Právě zde byl vyvinut tank nazvaný BT-2, který byl vyzbrojen pouze dvojkulometem DT ráže 7,62 mm. Tento typ tanku prošel úspěšně zatěžkávacími zkouškami a byl posléze sériově vyráběn jako první svého druhu.

První bojové nasazení tanky typu BT prodělaly v průběhu Španělské občanské války, kde byly SSSR postupně dodávány španělským republikánům. Nasazení těchto tanků ve Španělsku nebylo úspěšně, neboť byly posílány do nevyhovujících bojových akcí a ještě ke všemu bez potřebné podpory pěchoty.

Úspěšnější využití tanky BT uplatnila Rudá armáda v bojích s Japonci v Mongolsku, ale za cenu vysokých ztrát. Pancéřování těchto tanků bylo velmi slabé. BT tank byl snadno zničen dokonce i lehkým protitankovým kanónem. Přesto pancíř poskytoval alespoň vhodnou ochranu před puškami.

V průběhu sovětské invaze do východních částí Polska v roce 1939 došlo k nasazení modernější verze tanku BT-7, jehož obrovskou výhodou byla především velká rychlost a vysoká palebná síla. V polském tažení se slabina těchto tanků, tedy jejich slabé pancéřování neprojevilo, neboť polská protitanková obrana nebyla takřka žádná.

Ale zimní tažení proti Finsku, kde se Finové urputně bránili prostřednictvím rozsáhlých minových polí a zuřivé protitankové obrany, dalo jasně Rudé armádě najevo, že slabé pancéřování tanků typu BT je důsledkem značných ztrát. Proto SSSR došel k závěru, že bude výhodnější přejít k těžším a pomalejším tankům, ale lépe pancéřovaným. Výroba tanků BT byla postupně v průběhu času zcela zastavena.